Akce byla součástí čtyřdenní aktivity, kterou pro kolegy ze slovenských univerzit pořádala Asociace univerzit 3. věku České republiky, jejíž členem je rovněž VŠB-Technická univerzita Ostrava.
Účastníci akce ze Slovenska zavítali během týdne do tří měst v České republice, a to do Brna, Prahy a Ostravy. Zde se postupně potkali se svými kolegy z řady českých univerzit např. Univerzity Karlovy, Českého vysokého učení technického v Praze, Západočeské univerzity v Plzni, Mendlovy univerzity a Masarykovy univerzity v Brně a řady dalších, kteří jim prezentovali svou činnost týkající se celoživotního vzdělávání formou univerzit třetího věku (U3V).
Na VŠB-TUO se o své zkušenosti s U3V podělili nejen prezentující z VŠB-Technické univerzity Ostrava, z Hornicko-geologické fakulty Ing. Martina Polášková a z Ekonomické fakulty Ing. Marcela Palochová, Ph.D., ale také zástupci Ostravské univerzity, Slezské univerzity Opava a Univerzity Palackého v Olomouci.
Přítomné přišla pozdravit prorektorka pro studium VŠB-TUO Ing. Zdeňka Chmelíková, Ph.D. a proděkan pro studium HGF VŠB-TUO prof. Ing. Vladimír Čablík, Ph.D. Za podnětný obsah jednání a vstřícné přijetí pak poděkovala všem přítomným prezidentka Asociácie univerzít tretieho veku na Slovensku Ing. Lucia Hrebeňárová, Ph.D.
Celá akce byla zaměřena na představení systému vzdělávání seniorů v České republice prostřednictvím příkladů dobré praxe se zaměřením na typy vzdělávání, obsah, formy, techniky, ale i administrativního zajištění či evaluaci výuky U3V.
Smyslem této akce bylo prostřednictvím vzájemné inspirace a sdílení zkušeností rozvíjet oblast vzdělávání seniorů na univerzitách. Snahou bylo také ukázat možnosti a cesty vzájemné spolupráce mezi oběma státy, které mohou přispět k rozšíření a posílení vzdělávání seniorů i na poli mezinárodní spolupráce.
Po skončení oficiální části akce si slovenští kolegové se zájmem prohlédli i geologické sbírky VŠB-TUO, které jsou umístěny v Geologickém pavilonu.