Jedná se o tříletý mezinárodní projekt (končící na konci roku 2023), jehož partnery jsou, kromě Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO také kolegové z průmyslu z ostravské automatizační a IT firmy GABEN, spol. s r. o. a tři korejští partneři, a to Donguuk University, firma FineVT Robotics LAB, zabývající se robotikou a drony a v neposlední řadě firma UniOne věnující se IT a umělé inteligenci.
Poněkud složitý název projektu v sobě skrývá vše, co projekt zahrnuje. Hlavní cíl projektu spočívá ve využití dronů k zefektivnění logistických a skladovacích procesů spojených se surovinami. V projektu jsou využívány čárové kódy, RFID, počítačové vidění a umělá inteligence. Česká část projektového týmu se díky zkušenostem s RFID a RFID laboratoří na HGF zaměřuje zejména na vývoj lehké čtečky RFID čipů připevnitelných na dron.
Korejská strana se dominantně věnuje umělé inteligenci a počítačovému vidění a jejich drony čtou hlavně QR kódy a jsou určeny spíše do vnitřních skladů. Oproti tomu česká strana má ambice proniknout s technologií do venkovních skladů surovin, například dřeva nebo nerostných surovin, k jejíž identifikaci využívá právě RFID.
Celkem třináctičlenná návštěvní skupina se v rámci svého pobytu v Ostravě seznámila s naším městem i jeho blízkým okolím. Ale především se uskutečnilo testování a sdílení dosavadních výsledků. Proběhly zkušební lety v areálu za kolejemi VŠB-TUO a také ve sportovní hale, pod dozorem školených, certifikovaných pilotů, a tím byly simulovány venkovní a vnitřní úlohy spojené s letem dronů, určováním polohy, identifikací anebo hledáním optimální trasy.
Sdílení dosavadních výsledků a celkový úspěch celé návštěvy vyústil v diskusi a plánování návazného projektu. Dobrá spolupráce kolegů z Katedry ekonomiky a systémů řízení s partnery mimo univerzitu je v tomto případě ještě umocněna podporou z Katedry geoinformatiky v oblasti problematiky dronů. Katedry HGF umí držet při sobě a společně tak vytvářet projekty přesahující obory i hranice.