Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

U!REKA znamená pro HGF i celou VŠB-TUO velký potenciál

U aliance U!REKA jsme se zastavili i na dvojstraně Hornicko-geologické fakulty. Kamila Pokorná v rámci své práce navštívila několik partnerů z U!REKA.

Jak velký potenciál v alianci vidí a co podle ní může HGF i univerzitě U!REKA přinést? Odpověděla v rozhovoru.

V rámci své práce jsi navštívila tři partnery z U!REKA, aliance evropských univerzit: AUAS, HOGENT a NAPIER. Byla jsi tam navazovat spolupráce, nebo jsi univerzity navštívila v rámci International Weeku?

Ano, navštívila jsem tři partnery z aliance U!REKA – AUAS (Nizozemí), HOGENT (Belgie) a Edinburgh Napier University (Velká Británie). Na AUAS a Napier jsem se vydala primárně kvůli navázání spolupráce, protože obě univerzity se zaměřují na oblasti výzkumu, které jsou pro nás velmi perspektivní. Cílem bylo navázat a prohloubit kontakty a prozkoumat možnosti společných projektů, což se, věřím, podařilo splnit. Na HOGENT jsem se účastnila International Weeku, což pro mě byla vůbec první zkušenost tohoto druhu. Byla to skvělá příležitost nejen navázat kontakty, ale také se seznámit s ostatními partnery U!REKA a dozvědět se více, jak jejich spolupráce probíhá v praxi, a zjistit, jak univerzity organizují mobility, vzdělávací a výzkumné aktivity mezi partnery. Bylo to velmi přínosné jak z profesního, tak osobního hlediska.

Můžeš více rozvést to, na jaký výzkum se univerzity zaměřují, resp. na jakých společných projektech budete pracovat nebo již pracujete? Našli jste společnou řeč?

V současné době se klade důraz na oblast cirkulární ekonomiky, udržitelnosti, managementu, a interdisciplinární přístup ke vzdělávání. Naše spolupráce se zaměřuje především na prohloubení znalostí o jednotlivých partnerech a na využití těchto znalostí při identifikaci vhodných projektových témat. Na univerzitách, se kterými spolupracujeme, se výzkum soustředí na různé aplikační oblasti, což nám dává široký prostor pro nalezení společných zájmů. Důležitým aspektem naší spolupráce je také hledání vhodných univerzit pro mobility našich PhD studentů, přičemž platforma U!REKA se ukazuje jako výborný nástroj.

Zvláště si ceníme naší spolupráce s Amsterdam University of Applied Sciences (AUAS), kde jsme při nedávné návštěvě s proděkanem pro VaV a zahraniční vztahy doc. Václavem Zubíčkem navázali kontakty s jejich Amsterdam School of Internationl Business. Tyto kontakty jsme předali kolegům z naší katedry Ekonomie a systémů řízení, kteří je dále rozvíjejí. V současné době pracujeme na konkrétní podobě menšího vzdělávacího projektu, v němž budou naši studenti spolupracovat se studenty z AUAS na společných projektových tématech v rámci již zavedeného studijního předmětu. Tento projekt má nejen mezinárodní, ale také interdisciplinární přesah, což přináší obohacující zkušenosti jak pro studenty, tak i pro akademiky. Věříme, že tato spolupráce povzbudí naše studenty k dalšímu vzdělávání v zahraničí a podpoří jejich účast na mobilitních pobytech.

Jaké univerzity jsou? Jak se jejich kampusy liší od toho našeho?

Každá z univerzit je jedinečná. Náš kampus je jeden z největších v České republice, velmi centralizovaný a rozsáhlý areál, což umožňuje studentům a zaměstnancům snadný přístup prakticky ke všemu, co mohou potřebovat. HOGENT je vysoká škola aplikovaných věd v historickém městě Gent v Belgii. Je zaměřena na praktické vzdělávání v různých oblastech, od umění po technické obory. HOGENT má několik kampusů rozprostřených po městě. Kampusy jsou menší, více rozptýlené, integrované do městské infrastruktury. Často jsou propojeny s místní komunitou. V porovnání s VŠB-TUO je kampus HOGENT více městský a decentralizovaný. AUAS je univerzita aplikovaných věd se zaměřením na praktické vzdělávání a výzkum, zejména v oblastech podnikání, zdraví, vzdělávání a techniky. Kampus AUAS má různé budovy rozprostřené po celém Amsterdamu, je moderní a urbanizovaný. Edinburgh Napier University je výzkumná univerzita ve Skotsku, zaměřená na technické obory, umění a společenské vědy. Klade velký důraz na inovace a spolupráci s průmyslem. Napier má tři kampusy v Edinburghu, každý z nich se specializuje na jiné oblasti. Kampusy jsou moderní a dobře vybavené. Všechny tři kampusy, které jsem navštívila měly jedno společné, a to je důraz na velkou podporu udržitelnosti a spolupráci s komunitou, nebo spíše městem, ve kterém se nacházejí, což je také hlavním tématem aliance.

Je jednodušší navazovat spolupráce v rámci U!REKA?

Jednoznačně, je to velké usnadnění. Díky alianci U!REKA se zvýšila naše důvěryhodnost, což velmi zjednodušuje navazování spoluprací. V rámci aliance už máme navázané kontakty a vybudovanou reputaci, což nám umožňuje rychleji a efektivněji komunikovat s partnery. Aliance poskytuje rámec a podporu pro sdílení zdrojů, znalostí a projektů, a díky tomu je spolupráce zacílená a více zaměřená na konkrétní výstupy. Jednoduše řešeno, ocitli jsme se ve vybrané společnosti a lze z toho profitovat.

Jak velký potenciál HGF v této alianci evropských univerzit vidí? Co si slibujete od členství VŠB-TUO v takovéto alianci?

Toto je spíše otázka na vedení fakulty, ale z mého úhlu pohledu vidím v alianci U!REKA velký potenciál. Ostatně HGF je aktivní ve svém zapojení od samotných příprav projektu. Zapojení do této evropské aliance univerzit nám otevírá příležitosti pro intenzivnější mezinárodní spolupráci, a to nejen v oblasti výzkumu, ale také ve vzdělávání a výměně studentů. U!REKA umožňuje HGF přístup k široké síti akademických a průmyslových partnerů. Navíc HGF vidí velký potenciál ve výměnných programech PhD studentů a výuce s mezinárodním přesahem. V případě přístupu k evropským grantům a financování platí, že v jednotě je síla, což členství v alianci poskytuje a je pro univerzitu i fakultu obrovská výhoda a zároveň výzva.

Co přinese vašim zaměstnancům a studentům?

Členství v alianci U!REKA přináší zaměstnancům i studentům možnost rozšířit mezinárodní spolupráci, což otevírá dveře k mezinárodním výzkumným projektům a novým oblastem vědeckého výzkumu. Díky alianci mohou zaměstnanci čerpat z odborných znalostí, technologií a infrastruktur partnerských univerzit, studenti mají příležitost pracovat na společných projektech se studenty z jiných univerzit v alianci. Mají snadnější cestu k vytváření mezinárodního partnerství pod záštitou U!REKA.

Co dodat závěrem?

Je samozřejmé, že spolupráce v tak velkém konsorciu není jen procházka růžovým sadem a v rámci plnění společných úkolů jsme již narazili na několik, řekněme výzev, které pramení především z odlišných administrativních struktur a zvyklostí. Ale z mé dosavadní zkušenosti mohu říci, že všichni členové mají obrovský zájem na tom, aby aliance dobře fungovala jako celek a plnila svou roli kvalitně a v maximálním možném rozsahu.

 

Text: Barbora Urbanovská 

Vloženo: 21. 11. 2024
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět