Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Objevili mikroplasty v plodové vodě. Nyní si převzali historicky první Cenu rektorů ostravských univerzit za meziuniverzitní spolupráci

Po mnohaleté spolupráci prokázal výzkumný tým složený z odborníků z Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity Ostrava přítomnost mikroplastů i v lidské plodové vodě.

Studie byla publikována loni na podzim v prestižním časopise Chemosphere. Ve čtvrtek 17. října převzali za tuto studii jako vůbec první Cenu rektorů ostravských univerzit v oblasti tvůrčí činnosti. Na Vědecké radě Ostravské univerzity převzali kromě pamětních diplomů taky šek na 100 tisíc korun.

Na práci „Microplastics and additives in patients with preterm birth: The first evidence of their presence in both human amniotic fluid and placenta“ pracoval devítičlenný tým ve složení Jan Halfar, Kristina Čabanová, Oldřich Motyka, Jana Kukutschová, Silvie Heviánková (všichni VŠB-TUO), dále Karel Vávra, Patricie Delongová, Richard Špaček a Ondřej Šimetka (všichni Ostravská univerzita). Objevili přítomnost mikroplastů v lidské plodové vodě a v placentě. Vzorky výzkumníci odebrali deseti ženám, u kterých plodová voda odtekla předčasně. Mikroplasty se prokázaly u devíti z nich. Prokázali tak, že znečištění mikroplasty ohrožuje i nenarozené děti.

„Zmíněná práce přinesla zásadní a zároveň znepokojivé zjištění. Bezesporu se jedná o významný vědecký objev, kterého dosáhli vědci a vědkyně právě díky meziuniverzitní spolupráci ostravských vysokých škol,“ uvedl rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký.

Výzkumníci z Ostravské univerzity působí na Lékařské fakultě. Ta poskytla přístup k biologickým vzorkům a klinické expertíze. Výzkumníci zároveň vyvinuli metodiku odběru plodové vody bez kontaminace vzorku plasty. Odborné znalosti z oblasti pokročilého technického výzkumu a materiálového inženýrství poskytli vědci z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

„Spojení odborníků z různých oborů a vědeckých institucí zvyšuje šance na objevy, které mohou mít zásadní vliv na řešení globálních výzev. Společná práce vede k rychlejšímu a efektivnějšímu dosahování výsledků, což je zásadní pro budoucí vědecký a technologický pokrok. Cena rektorů letos proběhla poprvé a doufáme, že nastartuje další podobné společné týmy," řekl rektor VŠB – Technické univerzity Ostrava Václav Snášel.

Pamětní diplom a šek si vědecký tým převzal na slavnostním zasedání Vědecké rady Ostravské univerzity ve čtvrtek 17. října. Cena rektorů ostravských univerzit vznikla na jaře 2024. Má oceňovat výzkumné týmy za vzájemnou meziuniverzitní spolupráci v oblasti tvůrčí činnosti v uplynulém akademickém roce. Přihlášená práce musí být společným dílem autorů z Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity Ostrava. Porota složená ze zástupců obou ostravských univerzit posuzuje jednotlivé nominace podle inovativnosti, přínosu pro spolupráci mezi univerzitami, unikátnosti, interdisciplinarity a společenského či mezinárodního dopadu přihlášené práce. Vítězný tým má nárok na finanční odměnu 100 tisíc korun.

Vloženo: 17. 10. 2024
Kategorie:  Tiskové zprávy
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět