Nový astronomický dalekohled v Planetáriu Ostrava

Od října se budou moci návštěvníci Hvězdárny v Planetáriu Ostrava podívat na oblohu novým přístrojem. Jde o největší dalekohled v České republice, který je určen k vizuálnímu astronomickému pozorování pro veřejnost.

Slavnostní uvedení do provozu proběhne v pondělí 14. října ve 20:45 hodin za účasti primátora statutárního města Ostravy a děkanky Hornicko-geologické fakulty VŠB – Technické univerzity Ostrava, jíž je Planetárium Ostrava součástí. Nákup astronomického dalekohledu byl financován z prostředků dotace statutárního města Ostrava.

Dalekohled je vybaven zrcadlem o průměru 0,61 m s ohniskovou vzdáleností téměř 4 m. Díky těmto parametrům lze na tmavé obloze zahlédnout hvězdy až 60 000krát slabší než ty, které vidíme očima. Vzhledem k přesvětlení ostravské oblohy bude dosah o trošku menší, nicméně právě větší optika pomůže návštěvníkům večerních pozorování lépe vidět vzdálené kosmické objekty jako jsou hvězdokupy, mlhoviny a galaxie. Při použití speciálních filtrů je možné mnohem lépe pozorovat i některé méně jasné objekty. Přístroj lze tedy využívat jak pro běžná pozorování, tak i pro odborné pozorovací programy.

Kopule Hvězdárny byly dosud vybaveny menšími přístroji, které však v rostoucím světelném znečištění neumožňovaly návštěvníkům prohlédnout si vzdálené kosmické objekty. O takto velký přístroj usilovalo Planetárium více než 30 let, ale teprve nyní se toto úsilí podařilo završit.

Vloženo: 14. 10. 2024