Bakalářské studium je určeno především pro studenty, kteří chtějí získat potřebné znalosti z oblasti práce s prostorovými daty.
Studenti se během studia detailně seznámí s širokou škálou geoinformačních technologií (např. globální navigační družicové systémy, digitální modely reliéfu, dálkový průzkum Země), standardních informačních technologií s vazbou na prostor (např. databázové systémy, programování webových aplikací, objektově orientované technologie) a analytických postupů (např. kvantitativní metody v geografii, zpracování dat v GIS). Součástí jsou i základy z oblasti umělé inteligence a neuronových sítí.
Obor je koncipován tak, aby poskytnul studentům možnost uplatnění v oblasti firem i veřejných institucí využívajících k podpoře svých pracovních činností širokou škálu geoinformačních technologií.
Náplň studia na katedře geoinformatiky umožňuje studentům variabilně vybírat z pestré skladby volitelných předmětů a profilovat se podle svého zájmu.
Podstatnou část studijních povinností tvoří řešení ročníkových či semestrálních projektů, které jsou z valné většiny nabízeny k řešení spolupracujícími firmami a institucemi.
Mnoho projektů, do nichž se studenti zapojují, má úzké vazby na jiné obory a specializace napříč jinými fakultami. Tato skutečnost nezanedbatelně rozšiřuje obzory a zkušenosti studentů i v těchto oblastech.
Studenti mají rovněž příležitost studovat některé předměty v anglickém jazyce a rozšířit tak své možnosti získání práce i pro zahraniční firmy.
Standardní doba studia vbakalářských studijních programechje 3 roky.
Bakalářské studium je ukončeno státní bakalářskou zkouškou a obhajobou bakalářské práce.
Úspěšným absolventům je udělen titul„Bakalář“, ve zkratce„Bc.“
Navazující magisterské studium je určeno pro studenty, kteří chtějí získat detailní znalosti z oblasti geoinformatiky a geoinformačních technologií.
Studenti si během studia detailně rozšíří své znalosti o širokou škálu moderních geoinformačních technologií a analytických postupů.
Důraz je kladen na technickou problematiku, předměty se tudíž zaměřují na programování, pokročilé analytické postupy v rámci prostorových analýz, využívání bezpilotních leteckých prostředků (dronů), modelování a simulace, geostatistikou a seznámí se s problematikou umělé inteligence.
Program je koncipován tak, aby poskytnul studentům možnost uplatnění v oblasti firem i veřejných institucí využívajících k podpoře svých pracovních činností širokou škálu geoinformačních technologií.
Standardní doba studia vnavazujících magisterských studijních programechjsou 2 roky.
O přijetí ke studiunavazujících magisterských studijních programůse mohou prostřednictvím přijímacího řízení ucházet absolventi bakalářských studijních programů.
Studium v magisterských studijních programech je ukončeno státní závěrečnou zkouškou a obhajobou diplomové práce.
Absolventům se přiznává titul„Inženýr“, ve zkratce„Ing.“.
Zájemci o doktorské studium si mohou vybírat téma zaměření své disertační práce.
Aktuální témata pro nadcházející akademický rok jsou uvedena vždy v březnu na webu HGF. Ti, kteří si nevyberou z této nabídky, mohou navrhnout i vlastní téma. V tom případě je vhodné v dostatečném předstihu před termínem konání přijímací zkoušky kontaktovat některého ze školitelů a navrhované téma s ním probrat - aby bylo jasné, zda je dané téma na našem pracovišti řešitelné a zda je zde vhodný školitel, který by mohl dané téma vést a s jeho vedením souhlasí.
Předběžný výběr vhodného školitele můžete provést na základě odborného profilu školitele, viz. odkazy na osobní stránky:
O přijetí ke studiu doktorských studijních programůse mohou prostřednictvím přijímacího řízení ucházet absolventi navazujících magisterských studijních programů.
Studijní část doktorských studijních programů je zakončena Státní doktorskou zkouškou. Následuje zpracování a obhajoba doktorské dizertační práce.
Absolventům se přiznává titul „Doktor“, ve zkratce „Ph.D.“