Název projektu
Možnosti úpravy polymetalické rudy s obsahem zlata
Kód
SP2024/106
Předmět výzkumu
Rychlý technologický rozvoj vyvolává vysokou poptávku po kovech, což vyžaduje hledání nových surovinových zdrojů. Snažíme se využít i suroviny, které byly nedávno považovány za nezpracovatelné, včetně chudších rud, které vyžadují úpravy pro efektivní zpracování v hutní výrobě. Tento proces musí splňovat jak ekonomické (snížení nákladů), tak ekologické (minimalizace environmentální zátěže) požadavky. Hledáme nové technologie pro úpravu těchto surovin.
Kovy jsou zatím většinou nenahraditelné. Ve strojírenství je již možné do značné míry nahrazovat kov plastem, avšak v mnoha odvětvích výroby zatím náhrada neexistuje, a naopak spotřeba kovů vzrůstá. Měď, hliník, zinek a olovo patří mezi technicky nejdůležitější neželezné kovy. Měď díky své vodivosti je nejzákladnějším materiálem v elektrotechnice. Má také široké využití ve stavebnictví. Kromě toho tvoří důležitou složku mnoha, katalyzátorů, umělých vláken, agrochemikálií a laboratorních činidel. Zinek se používá na výrobu slitin a na povrchovou úpravou železa u ocelových a železných dílů jako ochrana před korozí. Má význam i při výrobě některých léčiv. Mezi kovy má zvláštní postavení zlato. Zlato je mimořádně využitelným kovem s širokým spektrem aplikací. V průmyslu se využívá pro vynikající elektrickou vodivost a odolnost vůči korozi, zejména ve výrobě elektronických součástek a spojů. Zlato nachází uplatnění i v zdravotnictví, jak v chirurgii, tak jako součást některých léčiv. Estetické a chemické vlastnosti zlata ho dělají oblíbeným pro výrobu šperků a uměleckých děl. Jako investiční komodita slouží jako záchranná hodnota v ekonomických nestabilitách. Dále se využívá ve vesmírném průzkumu a technologiích, například pro výrobu vesmírných zrcadel a ochranu elektroniky před extrémními podmínkami ve vesmíru. Zlato je unikátní a ceněné pro své vlastnosti, které ho činí nezbytným v průmyslu, lékařství, umění a investicích.
Předmětem mého výzkumu bude zpracování polymetalických rud s nízkým obsahem kovů různými úpravnickými procesy zahrnujícími gravitační a flotační metody rozdružování. Ve svém výzkumu se budu věnovat získávání koncentrátů se zvýšeným obsahem sulfidických minerálů a zlata (jak volného, tak vázaného) metodami rozdružování v silném odstředivém poli a dalšími gravitačními metodami rozdružování jako jsou rozdružování v tenké vrstvě vody a rozdružování v hydrocyklonu. Koncentrát metody, která se ukáže jako nejúčinnější bude vstupem do flotačního rozdružovacího procesu. Bude podroben selektivní flotaci k získání Cu a Au koncentrátů obchodovatelné jakosti. Ve flotačních testech budou zjišťovány optimální fyzikální i chemické parametry flotačního rozdružování pro dosažení co nejvyšší selektivity procesu. Pro výzkum bude použita zlatonosná polymetalická ruda z ložiska Zlaté Hory - Západ, kterou poskytne DIAMO s.p.
Postup prací:
Předúprava vzorku polymetalické rudy (drcení, mletí, třídění).
Celé množství takto předupravené rudy bude podrobeno homogenizaci a následně budou odebrány reprezentativní vzorky. Pro zjištění mineralogického složení bude provedena rentgenová difrakce na pracovišti RTG difrakce na pracovišti Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO na práškovém difraktometru Bruker D8 Advance. Obsah jednotlivých prvků pak bude zjištěn metodou atomové absorpční spektrometrie. Následně bude celé množství podrcené a pomleté rudy rozděleno na několik dílčích vzorků na kterých budou posléze aplikovány jednotlivé úpravnické metody zahrnující rozdružování v odstředivém poli, v tenké vrstvě vody, v hydrocyklónu. U Rozdružovací metody, která se ukáže jako nejúčinnější bude její koncentrát použit jako vstup do selektivního flotačního rozdružování. Výsledkem flotačního rozdružování bude zisk jednotlivých selektivních koncentrátů mědi, zinku a zlata.
Rok zahájení
2024
Rok ukončení
2024
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Kategorie
SGS
Typ
Specifický výzkum VŠB-TUO
Řešitel