Název projektu
Využití UAV zařízení při tvorbě 3D modelů v geodetické praxi
Kód
SP2015/57
Předmět výzkumu
Projekt se bude zabývat problematikou tvorby orotofotomap a 3D digitálních modelů povrchových lomů z dat, které budou získány pomocí digitálního fotoaparátu zavěšeného na nosiči v podobě RPAS (Remotely Piloted Aireal Systems - dálkově pilotovaný letecký systém) tipu multicoptru patřící do kategorie s hmotností menší než 7,5 Kg. V Minulém projektu byl úspěšně sestaven a otestován RPAS. Bylo zjištěno, že použití pouze jednoho záznamového zařízení se jeví jako nedostatečné. Plochy orientované svisle k terénu je obtížné vyhodnotit.
Součástí tohoto projektu bude vývoj záznamového zařízení, které bude snímat zároveň svislé a šikmé snímky v jednom letovém projektu. Tím budou získány data pro vyhodnocení problémových ploch.
Při řešení předchozího projektu panovala v ČR legislativní nejistota s certifikací RPAS, zkoušek operátorů a získání povolení k provádění leteckých prací. Nyní se situace jeví přehledně. Součástí tohoto projektu bude certifikace RPAS, složení zkoušek pro pilotáž a také povolení k provádění leteckých prací.
Zpracování dat proběhne převážně v programu Agisoft PhotoScan. Běh programu bude zajištěn na superpočítači Anselm. Toto spojení umožní velmi efektivní a rychlou tvorbu aktuálního 3D digitálního modelu lomu pro výpočty odtěžené horniny v určitých intervalech, a také podklad pro tvorbu Základní důlní mapy. Dále budou testovány další alternativní autokorelační softwary jako Smart3DCapture, VisualSfM a Pix4D. Výstupy těchto softwarů budou vzájemě porovnány.Přesnost 3D modelů vytvořených autokorelační fotogrammetrie bude ověřena pomocí 3D modelů získaných z Laserového skenování.
Rok zahájení
2015
Rok ukončení
2015
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Kategorie
SGS
Typ
Specifický výzkum VŠB-TUO
Řešitel