Název projektu
Nové metody pro kontrolu stavu ostění důlních jam
Kód
SP2016/39
Předmět výzkumu
V současnosti jsou cena energetických surovin na velmi nízké úrovni. Při jejich dobývání je kladeny nejvyšší důrazy na ekonomickou stránku těžby a na bezpečnost práce i vlastního provozu. Ekonomická situace nutí těžební organizace dobývat v ochranných pilířích jam. Dobývání v ochranných pilířích má vliv na změnu geometrických parametrů (poklesy, svislost) jámových stvolů, což má za následek změny napěťových poměrů ostění jámy. Při namáhaní ostění dochází k jeho narušení a jsou z poslední doby známy případy, kdy vlivem narušení ostění došlo k závažným haváriím. Následky takových havárií znamenají přerušení provozu svislé dopravy a nesou sebou nemalé finanční i časové nároky na opravu a zprovoznění jámy. Při dobývání v ochranných pilířích jam je nutné provádět kontrolu ostění. Tato skutečnost je stanovena pro jednotlivé důlní závody rozhodnutím ČBÚ a příkazem závodního dolu.
Tento projekt bude řešit možnost využití fotogrammetrické metody pro diagnostiku a zjištění stavu ostění důlních jam. Cílem projektu je návrh a praktické ověření metody fotogrammetrické dokumentace stavu ostění. V projektu je zahrnuta výroba aparatury pro pořízení snímků, vývoj softwaru pro prezentaci snímků a vizuální kontrolu stavu ostění.
Pořízení snímků bude probíhat po jednotlivých výškových horizontech a v jednom okamžiku bude pořízeno šest snímků zachycující v daném horizontu celý obvod jámy. Pro tyto účely se uvažuje využít šest kamer Olympus Air A01. V důlních podmínkách je nezbytnou součástí celé fotogrammetrické aparatury osvětlení, které bude řešeno pomocí LED diod. Důležitou součástí je software, který bude sloužit pro prezentaci snímků a umožní porovnání snímků ze dvou etap.
Rok zahájení
2016
Rok ukončení
2016
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Kategorie
SGS
Typ
Specifický výzkum VŠB-TUO
Řešitel