Název projektu
Hodnocení porušování pevného nadloží exploatované sloje a geofyzikální monitoring sledování změn geofyzikální charakteristiky horninového prostředí
Kód
SP2013/34
Předmět výzkumu
Pro účely projektu byla vytipovaná oblast 7. kry Dolu Karviná, lokalita Lazy. V současné době je v této oblasti dobýván první porub 140702 ve sloji č. 40, jehož vliv dobývání na povrch byl sledován v roce 2012 v rámci projektu SGS SP2012/148. Z výsledku sledování vyplynulo, že nad prvním dobývaným porubem 140702 ve sloji č. 40 byla vytvořena vzpěrná klenba a dosud nedošlo k prolomení pevného nadloží nad výrubem. Současně podávány návrh navazuje na výsledky získané při řešení projektu v roce 2012.
Výsledky geodetických měření budou následně doplňovány geofyzikálním měřením metodami VES, ERT a GPR. V tomto případě bude metoda VES konfrontována s dosud nepoužívanou metodou elektrické rezistivitní tomografie a geofyzikálního radaru. Jedná se zejména o vymezení reálného hloubkového dosahu těchto metod a tak zlepšení informace o změněné fyzikální charakteristice horninového masívu zejména ve formě vertikálních řezů – znázornění ve formě 2D, případně i 3D.
Posouzení možností vybraných geofyzikálních metod – metody VES (vertikální elektrické sondování), metody ERT (elektrická rezistivitní tomografie) a metody GPR (geofyzikální radar) při sledování změn fyzikální charakteristiky horninového prostředí v oblastech poklesových kotlin.
I když základní metodou pro sledování povrchových deformací vzniklých hlubinným dobýváním jsou geodetická měření, svůj význam zde mají i geofyzikální metody. Deformace horninového prostředí vyvolávají změny napěťového stavu, což vede ke změnám fyzikálních vlastností horninového masívu.
Výsledky projektu přinesou nové poznatky ze současného hodnocení výškových změn povrchu a změn fyzikální charakteristiky zkoumaného prostředí.
Rok zahájení
2013
Rok ukončení
2013
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Kategorie
SGS
Typ
Specifický výzkum VŠB-TUO
Řešitel