Název projektu
Zařízení pro měření vertikálních pohybů - analýza využitelnosti
Kód
SP2012/20
Předmět výzkumu
Tento projekt navazuje na projekt SGS z roku 2011 (SP2011/32 - Zařízení pro měření vertikálních pohybů). V tomto projektu bylo sestaveno zařízení pro měření vertikálních pohybů, které je zapsáno jako funkční vzorek (ev.č.: 103/08-12-2011_F).
Předmětem výzkumu projektu je analyzovat měřící schopnosti uvedeného zařízení. Tyto výsledky budou sloužit k dalšímu vývoji celého zařízení. Zařízení funguje na principu měření hydrostatického tlaku. Zařízení se skládá ze dvou tlakových čidel propojených gumovou hadicí a tří čidel teplotních. Kapalným médiem je destilovaná voda.
V současné době je funkce zařízení testována pouze v laboratorních podmínkách. Po těchto testech je možné konstatovat že v „homogenním“ prostředí funkce zařízení předčila očekávané hodnoty. Přesnost určení výškového rozdílu se pohybuje na hranici jednoho milimetru. Tato hodnota byla opakovaně stanovena ze souboru deseti měření.
Pro další vývoj zařízení je nutné zařízení otestovat v reálných podmínkách, případně tyto podmínky alespoň vhodně simulovat. Z předešlých výzkumů na podobné téma je známo, že velký vliv na výsledek hydrostatické nivelace mají teplotní změny kapaliny. Dalšími faktory ovlivňující výsledky této metody jsou vibrace, rychlost výškových změn a dynamika kapaliny.
Dílčím cílem výzkumu bude analýza působení těchto faktorů na funkci zařízení a eliminace jejich působení na výsledky měření. Eliminace bude provedena změnami na zařízení, matematickými korekcemi nebo jejich kombinací.
Inovace zařízení bude provedena s ohledem na eliminaci vnějších vlivů a zjednodušení celého zařízení. Předpokládá se využití jiných tlakových čidel, případné doplnění čidly pro sledování ovlivňujících faktorů.
Při případné obměně jednotlivých součástí bude maximální snaha zachování parametrů měření a snížení pořizovacích nákladů. Některé součásti byly i v předcházejícím projektu a budou vyráběny ve vlastní režii. Tato skutečnost vede ke snížení nákladů na výrobu celého zařízení. Nedílnou součástí je zařízení pro sběr dat.
Snahou bude toto zařízení vylepšit tak, aby přístup k datům byl zprostředkován pomocí internetu. Dalším vylepšením zařízení pro sběr dat bude zavedení korekcí a přepočtů v důsledku vnějších vlivů do jeho softwaru.
Dosavadní výsledky dávají velký potenciál k využití zařízení i v praktické rovině. Prioritou celého projektu bude aplikovat zařízení do reálných podmínek (sledování poklesu stavebních konstrukcí a strojních zařízení). Pro tuto činnost je nutná spolupráce s firmami pracujících v cílových odvětvích průmyslu. Snahou bude navázat kontakty s těmito firmami, dohodnout využití měřícího zařízení v praxi. Další částí spolupráce by mohlo být komerční využití zařízení, materiální nebo finanční zajištění dalšího výzkumu.
Přehled dílčích cílů:
•Analýza funkce a měřených hodnot - působení okolních vlivů (teplota, tlak, vibrace) na výsledky měření.
•Inovace zařízení - doplnění, obměna jednotlivých čidel, efektivnější zpracování dat.
•Snížení nákladů na výrobu zařízení - využití cenově dostupnějších komponent, vlastní výroba některých součástí.
•Sledování výsledků v reálném čase - umožnit prohlížení dat přes webové rozhraní.
•Spolupráce s průmyslem - spolupráce s firmami podnikajícími v cílových průmyslových odvětvích, využití zařízení v reálných podmínkách, inovace zařízení podle konkrétních požadavků firem.
•Komercionalizace zařízení - smlouvy o doplňkové činnosti.
Rok zahájení
2012
Rok ukončení
2012
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Kategorie
SGS
Typ
Specifický výzkum VŠB-TUO
Řešitel