Sbírka obsahuje celkem 398 položek, z toho 108 různých typů teodolitů, 15 tachymetrů a tachografometrů, 52 nivelačních přístrojů, 11 starých počítacích strojů, hornické kompasy, pásma, topografické soupravy, vynášecí soupravy a další geodetické pomůcky různého stáří. Je zde možno na malé ploše shlédnout technický vývoj důlně měřických a geodetických přístrojů celkem 73 jemnomechanických dílen z celého světa. Část sbírek tvoří exponáty domácí výroby – především výrobky firem Josef a Jan Frič Praha, Srb a Štys Praha, R. M. Brandeis Praha, O. Spitra Praha. Nelze také opomenout přístroje vyráběné n.p. Meopta Praha. Zahraniční výroba je zde zastoupena firmami z Rakouska, Německa, Švýcarska, bývalého SSSR, Maďarska, Francie, Anglie atd.
V letech 2004 a 2005 probíhala přestavba celé sbírky a její archivace včetně nového vybavení výstavního prostoru. Dne 15. 9. 2005 byly tyto rekonstruované prostory opět otevřeny. Slavnostního aktu se ujal děkan Hornicko-geologické fakulty Prof. Ing. Jaroslav Dvořáček, CSc. spolu s vedoucím Institutu geodézie a důlního měřictví Prof. Ing. Janem Schenkem, CSc.. Vznikl tak opravdu důstojný stánek pro tuto sbírku, která je zpřístupněna jak pro studentskou, odbornou, ale i laickou veřejnost.
Poděkování patří především vedení Hornicko-geologické fakulty VŠB-TU Ostrava a drobným sponzorům z řad technické praxe za jejich finanční příspěvky, které umožnily sbírku zrekonstruovat a rozšířit, stejně tak jako pracovníkům Institutu geodézie a důlního měřictví za jejich dobře odvedenou práci.