Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
PF 2025
18. prosince | Vánoční poselství děkanky Hornicko-geologické fakulty, VŠB-TUO
7. ročník Technohraní v Mostě
11. listopadu | V sobotu 9. listopadu proběhl v Mostě již 7. ročník Technohraní, soutěžního dne pro děti ve věku od 6 do 14 let. I letos si děti mohly na 20 stanovištích vyzkoušet nejrůznější technické úlohy a experimenty.
Studenti IKSM ocenění Dobrým listem komory
7. listopadu | Ve středu 6. listopadu 2024 proběhlo v Obřadní síni Magistrátu města Most udílení Dobrého listu komory studentům VŠ a VOŠ, působících v Ústeckém kraji.
Vydělávejte studiem aneb Motivační stipendia pro prváky
11. října | Až na 32 000 korun si mohou přijít studenti 1. ročníku bakalářského stupně studia. Částka jim bude vyplacena formou stipendia.
SPŠS Ostrava na HGF
18. dubna | Měli jsme tu čest přivítat 130 studentů Střední průmyslové školy stavební Ostrava.
Setkání fakultních škol HGF
26. března | Dne 26. března 2024 proběhlo v Planetáriu Ostrava setkání fakultních škol HGF s vedením fakulty.
Studenti, vědci i vyučující mají nové pomocníky pro akademické psaní
21. března | Nové nástroje a publikace pro výuku a výzkum akademického psaní vznikly díky projektu Technologické agentury ČR. Společně s jazykovědci z Ústavu pro jazyk český AV ČR a Ústavu Českého národního korpusu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se na něm výrazně podílela i Alena Kašpárková z VŠB-TUO, která vede zdejší Writing Support Centre.
Ostravští vědci jako první na světě objevili mikroplasty současně v lidské plodové vodě a placentě
2. listopadu | Ostravský vědecký tým představil jako první na světě důkazy o přítomnosti mikroplastů v lidské plodové vodě a zároveň v placentě.
HGF VŠB-TUO zkoumá v městských parcích v ČR výskyt klíšťat
17. července | Vědci z VŠB – Technické univerzity Ostrava budou zkoumat klíšťata. Katedra geoinformatiky HGF získala ve spolupráci s Biologickým centrem Akademie věd ČR a Státním zdravotním ústavem projekt, ve kterém se zabývá klíšťaty přenášenými bakteriálními nákazami v urbánním prostředí, a to zejména městských parcích.
Britská firma Gravitricity a státní podnik DIAMO budou spolupracovat na pilotním projektu ukládání energie v dole
22. února | Na Britském velvyslanectví v Praze podepsal státní podnik DIAMO Memorandum o porozumění se skotskou společností Gravitricity Ltd zabývající se akumulací energie. Společnost Gravitricity vyvinula technologii podzemního skladování energie, která využívá sílu gravitace a mohla by hrát významnou roli při přechodu Evropy na obnovitelné zdroje.
Hledáme způsoby, jak pro zásobování využít i důlní vody, říká ostravská vědkyně
27. září | Hlavním tématem, kterému se věnuje Silvie Heviánková, vedoucí Katedry environmentálního inženýrství na Hornicko‑geologické fakultě VŠB – Technické univerzity Ostrava, je technologie úpravy a čištění vody. I když současná energetická krize zatlačila problém nedostatku vody do pozadí, podle akademičky je přesto, nebo možná právě proto třeba, abychom byli připraveni na podstatné změny v hospodaření i s touto strategickou surovinou.
Interdisciplinární studium s důrazem na simulace mechanických procesů sypkých hmot
19. září | Na Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO je již třetím rokem vyučován bakalářský i magisterský studijní program nazvaný Procesní inženýrství v oblasti surovin. O jeho významu pro průmysl napříč všemi segmenty jsme hovořili s prof. Ing. Jiřím Zegzulkou, CSc., z Katedry hornického inženýrství a bezpečnosti.
4. ročník STONES opět v Mostě
16. května | Institut kombinovaného studia Most při Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO spolupracuje dlouhodobě se statutárním městem Most na podpoře technického a polytechnického vzdělávání, a to na základě již podepsané smlouvy o vzájemné spolupráci mezi Institutem a statutárním městem Most.
Science is calling #25: Pavel Zapletal z HGF VŠB-TUO
2. prosince | Science is calling aneb Věda volá, podcast VŠB-TUO nejen o vědě samotné, ale i dění na univerzitě.
Volby děkana na HGF
1. prosince | Akademický senát na svém zasedání 24. 11. 2021 v řádných volbách zvolil novou děkanku Hornicko-geologické fakulty prof. Ing. Hanu Staňkovou, Ph.D..
Chceme-li pro přírodu něco dobrého udělat, vraťme se do ní jako moudří hospodáři
16. prosince | Jsme my, lidé 21. století, ještě stále schopni číst v přírodě, anebo je pro nás již jen pouhou a nezbytnou kulisou života či zdrojem surovin? Ztratili jsme tyto schopnosti nadobro? I o tom mluví ekolog a didaktik Jiří Kupka z HGF VŠB-TUO.
Česko je střechou Evropy: naše srážky od nás odtečou.
6. listopadu | Jak zacházet s vodou, aby jí byl v Česku dostatek? Jen velké nádrže nebo jen mokřady řešením nejsou, říká odborník na hospodaření s vodou z Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO Tomáš Dvorský. A vybízí, aby si každý udělal sám audit, jak plýtvá vodou jeho domácnost.